Under en begränsad testperiod (till och med den 15 december 2024) är det framdörrarna som gäller för påstigning på linje 17. En av anledningarna är att minska fuskåkande i länet.
År 2023 var fuskåkandet cirka fem procent i Jönköpings län, vilket innebär att vi går miste om miljoner i uteblivna intäkter. Detta är pengar vi behöver för att göra kollektivtrafiken bättre och till exempel satsa på tätare avgångar vid behov. Sedan mars i år gör vi fler biljettkontroller ombord på våra bussar och tåg, som har gjort att fuskåkandet har minskat.
Nu testar vi på en linje att resenärer endast går på våra bussar via framdörrarna, för att minska fuskåkandet ännu mer. Vi börjar med linje 17, som går mellan Strandängen-Centrum-Asecs. Vid framdörrarna kan vi lättare kontrollera att varje resenär har en giltig biljett och blippar biljetten varje resa. Andra fördelar som påstigning fram bidrar till är att underlätta kundbemötandet för förarna och att resenärer som ska stiga av får mer plats vid de bakre dörrarna.
– Intäkter som vi förlorar på grund av fuskåkning hade vi hellre använt till något som gynnar våra resenärer. Testet lär oss mer om personflöden, beteenden och valideringar, säger David Lundberg som är chef för bussenheten på Länstrafiken.
Testperioden avslutades den 15 december 2024.
Senast uppdaterad: 2024-11-07 10.56
2025-05-14
Det blir enklare att hålla koll på kollektivtrafiken i Jönköpings län! Våra digi...
2025-04-29
Att tåget går planerat spelar stor roll. Det gör att du som reser med oss kommer...
2025-04-21
Vi på JLT tar steget närmare dig som resenär. Vi vill att du ska trivas ännu bät...