Två kvinnor som tittar på en digital hållplatsskylt på hållplats Rådhusparken i Jönköping.

Vi fortsätter att uppgradera våra digitala hållplatsskyltar

Det blir enklare att hålla koll på kollektivtrafiken i Jönköpings län! Våra digitala hållplatskyltar uppgraderas och blir fler, vilket innebär tydligare och mer aktuell information på fler platser i länet.

Vi uppgraderar tekniken bakom skyltarna vilket gör att vi kan ge dig som resenär tydligare och mer aktuell information. Det blir alltså lättare att hitta information om din resa.  
 
Några exempel på förbättringar: 

  • När en hållplats är inställd visar skylten tydligt att den är inställd just nu. 
  • Vid störningar på en linje går det att lägga ut information som gäller just den linjen – även om flera linjer stannar vid hållplatsen. 
  • Om en buss går från ett annat läge än vanligt kan vi nu visa informationen direkt på skylten. 
  • Det finns möjlighet att få informationen på skylten uppläst med ett enkelt knapptryck.  


De digitala skyltarna blir också fler. Under 2024 bytte vi till digitala skyltar på resecentrum i Nässjö och Vetlanda. Vi fortsätter att uppgradera till digitala skyltar på resecentrum i Aneby, Tranås och Sävsjö. 
 

David Lundberg, busschef på Länstrafiken, berättar att utvecklingen ger oss nya möjligheter som vi inte har haft tidigare. 

Uppgraderingen innebär att vi kan vi ge våra resenärer tydligare information, särskilt vid trafikstörningar. Vi får även större möjligheter att anpassa meddelanden, säger Lundberg.  

Tester av de digitala skyltarna 

När vi byter ut de vanliga skyltarna mot digitala genomför vi tester för att kontrollera att de digitala skyltarna fungerar som de ska. Testerna kan påverka informationen på skyltarna tillfälligt. Sök i reseplaneraren på jlt.se eller i appen för att få aktuell information om din resa.

Senast uppdaterad: 2025-05-14 08.00

Fler nyheter

Bilden visar en beige text mot röd bakgrund. Text i bilden är: JLT-buss i singelolycka

2026-03-16

JLT-buss i singelolycka i Jönköping

Vid 14:15-tiden på måndagseftermiddagen körde en dubbeldäckarbuss in i räcket lä...

Närbild på resenär som håller sin mobil i handen och blippar sin bussbiljett ombord på en buss.

2026-03-11

Biljettkontrollerna ökade kraftigt 2025 – fortsätter 2026

Under 2025 ökade vi biljettkontrollerna i kollektivtrafiken och 2026 fortsätter...

Text i bild: JLT-buss i allvarlig olycka.

2026-01-31

JLT-buss i allvarlig olycka på riksväg 40

Vid 15.40-tiden på lördagseftermiddagen kolliderade en personbil och en linjebus...

Visa alla nyheter