Serviceresefordon som kör ute på vägen på landsbygden

Förlikning med Cabonline efter tvist om serviceresor

Göteborgs tingsrätt har den 2 september 2025 fastställt en förlikning mellan Region Jönköpings län och Cabonline Region Väst AB. Tvisten har gällt uppsägningen av ett avtal om serviceresor, där Länstrafiken ansvarar för uppföljning och utförande.

Region Jönköpings län, via Länstrafiken, tecknade 2022 ett avtal med Cabonline för att utföra serviceresor – lagstadgade resor som färdtjänst, sjukresor och skolskjuts. Under hösten 2022 konstaterades omfattande brister i leveransen, bland annat uteblivna körningar, förseningar och svårigheter att tillhandahålla fordon och förare.

Efter flera rättelseanmaningar gjorde regionen bedömningen att det förelåg ett väsentligt avtalsbrott och sade därför upp avtalet i januari 2023. Cabonline motsatte sig uppsägningen och menade att den saknade rättslig grund. Tvisten prövades vid Göteborgs tingsrätt.

Förlikningen

Parterna har nu enats om en ekonomisk uppgörelse där Cabonline betalar 9 miljoner kronor till Region Jönköpings län enligt en avbetalningsplan. Genom förlikningen är samtliga mellanhavanden mellan parterna slutligt reglerade.

Vi har ett stort ansvar gentemot våra resenärer att serviceresor fungerar pålitligt och med hög kvalitet. När vi såg att leveransen inte levde upp till avtalet hade vi inget annat val än att agera. Förlikningen innebär att vi nu kan lägga tvisten bakom oss och fullt ut fokusera på att utveckla serviceresorna framåt, säger Anna-Karin Malm, serviceresechef vid Länstrafiken, Region Jönköpings län.

 

Senast uppdaterad: 2025-09-11 13.12

Fler nyheter

Bilden visar en förare hjälpa en resenär i rullstol upp för en ramp och in i en buss utanför entrén till Länssjukhuset Ryhov.

2026-07-20

Har du fått en faktura trots högkostnadsskydd?

I enstaka fall har resenärer fått fakturor från oss trots att de har uppnått bel...

En mamma och en dotter som går skrattade hand i hand förbi Juneporten i Jönköping.

2026-07-15

Fler barn får resa gratis med kollektivtrafiken

Från den 17 augusti 2026 höjs åldersgränsen från 7 till 12 år för gratis resor m...

En medarbetare på JLT sitter och jobbar framför en dator och svarar i telefon genom headset.

2026-07-06

Så arbetar vi för att korta handläggningstiderna för sjukrese- och förseningsersättning

Handläggningstiderna för sjukreseersättning och förseningsersättning är just nu...

Visa alla nyheter