Bild på en telefon som validerar biljett.

Länstrafiken utsatt för bedrägeriförsök

Nyligen upptäcktes fyra bedrägeriförsök mot Länstrafiken där okända personer har försökt beställa resekort i annat namn. Händelsen är polisanmäld.

Flera okända gärningspersoner har vid olika tillfällen försökt beställa förladdade resekort för ungefär 60 000 kr i tre olika kommuners namn. Beställningen gjordes på Länstrafikens hemsida. Några resekort hann dock inte användas eftersom personalen på Länstrafiken misstänkte bedrägeri och kontaktade berörda kommuner. Beställningen avbröts och Länstrafiken har polisanmält händelsen.

Processen för att beställa förladdade resekort kommer att förändras

Den 29 februari försvinner möjligheten att beställa förladdade resekort på hemsidan. Länstrafiken har lanserat en företagsportal som i stället kommer att hantera all biljettförsäljning mot företag.

– Vi ser såklart allvarligt på händelsen. Det är olagligt att beställa varor och försöka lura en tredje part att betala fakturan. Genom att vi nu har lanserat företagsportalen så försvinner möjligheten att beställa resekort på jlt.se och då förhindrar vi risken för bedrägeri, säger Viktor Gustafsson, enhetschef för försäljning på Länstrafiken.

Senast uppdaterad: 2024-01-31 08.25

Fler nyheter

Två resenärer ombord på en buss. En man i keps som tittar ut genom fönstret och en kvinna som ler mot kameran.

2026-10-16

Fler resor med JLT

Försäljningen av 30-dagarsbiljetter har ökat kraftigt sedan priset halverades i...

En servicerese-buss kör på en landsväg. Vädret är regnigt och vägen är blöt. I bakgrunden syns åkrar och träd.

2026-10-15

Utredning om serviceresor klar – nu går arbetet vidare

JLT har utrett hur serviceresorna kan utvecklas och vilka förändringar som kan g...

Bild på insidan i en av våra nya ledbussar.

2026-10-05

Ny sträckning utmed linje 11 på Ekhagen från 2 november

Sedan tidtabellsskiftet 17 augusti har linje 11 fler avgångar. Den 2 november fö...

Visa alla nyheter