Bilden visar två resenärer som tittar på en anslagstavla vid en busshållplats. På bilden står texten "Ny tidtabell, 16 juni".

Dags för sommar och tidtabellsskifte!

Den 16 juni är det dags för sommartidtabell. Det finns gott om avgångar för sommarens alla utflykter, men något färre än resten av året.

Måndagen den 16 juni börjar vår sommartidtabell att gälla. Tidtabellen ändras för hela busstrafiken och i hela länet. Som vanligt med något färre avgångar än resten av året, även tågtrafiken blir sommaranpassad med något färre avgångar.  

Sommartidtabellen gäller till och med den 17 augusti, med undantag för regionbussar som byter till ordinarie tabell den 11 augusti eftersom de går förbi skolor med tidigare terminsstart. Håll koll på din resa på jlt.se eller i appen. 

Förresten, du vet väl om att du kan låna ut din periodbiljett i appen? Perfekt sätt att använda biljetten även under semestern. Läs mer om hur det funkar på sidan låna ut din biljett. 

Senast uppdaterad: 2025-06-09 16.50

Fler nyheter

Resenär i rullstol får hjälp med ramp av föraren för att kunna rulla ombord på bussen.

2025-10-27

Alla ska kunna resa med oss

Reser du med rullstol eller behöver extra stöd ska du kunna känna dig trygg med...

2025-10-22

Nu blir det enklare att resa med färdtjänst – direkt i mobilen!

Nu lanserar vi appen JLT Färdtjänst, ett nytt sätt att boka och hantera dina fär...

Tre personer står på busshållplats. Buss i förgrunden.

2025-10-14

Kampanj - Lev livet med alternativtrafik

Alla är på väg någonstans. Till jobbet, till skolan, till någon vi tycker om – e...

Visa alla nyheter