
Du som har resekort med periodbiljett kan själv flytta över biljetten till appen eller till ett nytt registrerat resekort via Mitt konto.
Självservicetjänsten innebär att du skriva in ditt resekortsnummer, välja om du vill flytta biljetten till appen (telefonnummer) eller till Mitt konto (e-post). När du bekräftar flyttas periodbiljetten till appen eller Mitt konto. Är biljetten använd är det de kvarvarande dagarna som flyttas, t.ex. om du har en 30-dagarsbiljett och där 7 dagar redan är nyttjade är det alltså de återstående 23 dagarna som flyttas.
Vilka periodbiljetter går att flytta?
- Period 30-dagar (Vuxen, Ungdom, Student och Senior)
(ej över länsgräns) - Period 365-dagar (Vuxen)
(ej över länsgräns) - Period 365-dagar Barnvagn
(ej över länsgräns)
Självservicetjänsten kräver att man är/blir registrerad. Är du inte registrerad i appen eller på Mitt konto sedan tidigare så skapas ett konto/registrering automatiskt när du flyttar din periodbiljett.
Flytta din periodbiljett här.(Extern länk)
Instruktionsfilm: Flytta periodbiljett till nya systemet(Extern länk)
Självservicetjänsten och kommer vi att erbjuda under en lång tid framöver.